22 sty 2010

Chorwacja - nadal popularna

Chorwacja położona jest w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim. Od południa graniczy z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, natomiast od wschodu z Serbią, a Węgrami i Słowenią od północy. Państwo podzielone jest na 20 komitatów oraz jedno miasto wydzielone - Zagrzeb. Mimo tego, że Chorwaci cieszą się jedną z najstarszych tradycji państwowości, to Republika Chorwacji została uznana jako samodzielne państwo dopiero 15 stycznia 1992 r. czyniąc z niej jedno z najmłodszych europejskich państw. Gospodarcza siła państwa opiera się przede wszystkim na usługach oraz na przemyśle lekkim. Z roku na rok także turystyka zaczyna odgrywać coraz silniejszą rolę w tym nadmorskim kraju.

Czytaj dalejCzytaj dalej...


10 sty 2010

Islandia - turystyczna perła północy

Republika Islandii położona jest daleko na północy na wyspie o tej samej nazwie oraz na kilku mniejszych wysepkach tj. archipelag Vestmannaeyjar. Państwo podzielone jest na 23 regiony administracyjne oraz 14 niezależnych miast (kaupstadur). Na szczeblu lokalnym państwo podzielono na 104 gminy (hreppur), i to do nich należy zarządzanie oświatą, transportem oraz gospodarką przestrzenną.

Czytaj dalejCzytaj dalej...


04 sty 2010

Promy na Gotlandię

Gotlandia - wyspa należąca do Szwecji i jednocześnie największa wyspa na Morzu Bałtyckim. Piękna, nizinna wyspa mająca swoją stolicę w Visby - największym tamtejszym mieście. Swoją nieskażoną urodą i tajemniczością bardzo przypomina duńską wysepkę Bornholm. Co roku, w okresie letnim, organizowany jest na niej tzw. "Tydzień średniowieczny" przyciągający swoimi atrakcjami rzesze turystów. Ta mająca wiele do zaoferowania wyspa niewątpliwie pozostawi w każdym - kto ją odwiedzi - niezapomniane przeżycia. Na wyspę można dostać się promami odpływającymi z kilku szwedzkich miast lub drogą powietrzną.

Czytaj dalejCzytaj dalej...