09 cze 2017

Aarhus Europejską stolicą kultury 2017

Od ponad 30 lat co roku dwa miasta lokalne, starają się o przyznanie tytułu Europejskiej stolicy kultury. Nadszedł czas, po Wrocławiu, na miasto, które będzie równie dobrze spełniało tę rolę. W tym roku Europejską Stolicą Kultury zostało miasto portowe Aarhus, które jest drugim pod względem wielkości miastem w Danii.

Aarhus AarhusIiceberg Dawne Aarhus

Aarhus piastuję tytuł Europejskiej stolicy kultury wraz z dawną stolicą Cypru-Pafos. Każde z tych miast spełnia warunek konieczny, czyli aktywne promowanie własnej kultury. Z okazji tego wydarzenia, Aarhus przygotował nam cały wachlarz interesujących miejsc oraz ok. 400 atrakcji dla turystów, które warto odwiedzić. Organizator zapewnia, że każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ miasto to połączenie historii z nowoczesnością. Zabytki, które oferuje nam miasto sięgają aż do historii Wikingów a nowoczesne budowle, zachwycają na każdym kroku.

Tęczowa panorama

Najbardziej rozpoznawalnym oraz charakterystycznym miejscem dla tego miasta jest Muzeum sztuki współczesnej „ARoS”. Na dachu budynku znajduje się taras widokowy z instalacja świetlną, która idealnie wpasowuje się w panoramę miasta. Na obchody ESK 2017 muzeum specjalnie przygotowało projekt pt: “The Garden”, to wystawa, która pokazuje dzieje Danii od czasów baroku, po teraźniejszość a nawet przyszłość. To na pewno miejsce warte odwiedzin.

Woda - Światło - Dźwięk

Dla miłośników sztuki, na początku września Randers EgnsTeater jeden z największych regionalnych teatrów w Danii, przygotowuje spektakl na terenie portu przemysłowego. Woda połączona zostanie z efektami świetlnymi, dźwiękiem oraz projekcjami 3D. Taniec oraz efekty wizualne stworzą widowisko zapierające dech w piersiach.

Klocki Lego

Dla najmłodszych, na obchody ESK 2017 została przygotowana rywalizacja połączona z nauką pod patronem Lego. Pod koniec maja dzieci z 45 państw biorą udział w pierwszych mistrzostwach Lego. Zabawa polega na zbudowaniu najciekawszego robota przyszłości ze słynnych klocków.

Isbjerget

Po wizycie w muzeach i poznaniu historii, czas na podziwianie nowoczesnej strony tego miasta. Świetnym miejscem jest osiedle mieszkaniowe, które zostało zbudowane na specjalnej usypanej wyspie a budynki w kolorze białym przypominają górę lodową. Oprócz przyjemnego dla oka widoku, osiedle jest praktyczne, ponieważ pochyłe dachy zapewniają mnóstwo naturalnego światła.

Wbrew pozorom dostanie się do tego miasta wcale nie jest takie trudne. Jeśli panujesz podróż do Aarhus masz do wyboru kilka środków transportu. Oprócz bezpośredniego lotu samolotem, możesz wybrać się w pełną wrażeń podróż, drogą morską. Promem - wypływając ze Świnoujścia dopływamy do portu w Ystad, następnie podróżujemy dalej do Aarhus samochodem, autobusem lub pociągiem. Europejska Stolica Kultury staje na wysokości zadania aby przyciągnąć turystów, oraz robi wszystko, aby zachęcić do ponownych odwiedzin. Warto wybrać się na wyprawę rodzinną do Aarhus z okazji tego święta - każdy pretekst jest dobry gdy mowa o urlopie.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.