22 sty 2010

Chorwacja - nadal popularna

Chorwacja położona jest w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim. Od południa graniczy z Bośnią i Hercegowiną oraz Czarnogórą, natomiast od wschodu z Serbią, a Węgrami i Słowenią od północy. Państwo podzielone jest na 20 komitatów oraz jedno miasto wydzielone - Zagrzeb. Mimo tego, że Chorwaci cieszą się jedną z najstarszych tradycji państwowości, to Republika Chorwacji została uznana jako samodzielne państwo dopiero 15 stycznia 1992 r. czyniąc z niej jedno z najmłodszych europejskich państw. Gospodarcza siła państwa opiera się przede wszystkim na usługach oraz na przemyśle lekkim. Z roku na rok także turystyka zaczyna odgrywać coraz silniejszą rolę w tym nadmorskim kraju.

Dubrovnik - najwspanialsze miasto Chorwacji Jedna z wielu malutkich, malowniczych wysepek Istra - stylowe okno w klasycznej zabudowie

Aż do 1990 roku - do rozpadu Jugosławii - turystyka przynosiła największą część dewizowych dochodów państwa. Jej najważniejsze obszary skupiały się głównie w rejonie wybrzeża dalmatyńskiego oraz w Istrii. To właśnie tam znajdowały się liczne uzdrowiska oraz kąpieliska morskie. Im dalej w głąb kraju, tym gałęzie turystyki zaczynały tracić na znaczeniu. Liczne konflikty zbrojne silnie powiązane z rozpadem Jugosławii w dużym stopniu ograniczały jej zasięg. Walki doprowadziły do zniszczenia dużej części infrastruktury turystycznej, na czele z miastami Pula, Split czy Dubrownik, które oferowały wiele ciekawych atrakcji.

Obszerny wybór noclegów w Chorwacji można przejrzeć na stronie internetowej, gdzie prezentowane są domy wakacyjne, apartamenty oraz hotele. Możliwe jest również wykupienie noclegów w latarniach morskich. Bezpośrednio ze strony można również dokonać rezerwacji.

Od roku 1997 kraj jest jednak intensywnie odbudowywany i przywracany do swojej świetności, dzięki czemu turystyczny akcent ponownie staje się ważną gałęzią gospodarki oraz sposobem utrzymania samych Chorwatów. W samym roku 2008 Chorwację odwiedziło 11 206 807 turystów, z czego aż 9 415 105 to turyści z innych krajów.

W Chorwacji można wydzielić trzy najczęściej odwiedzane przez turystów miejsca. Pierwsze z tych miejsc, a zarazem największe, to cała linia brzegowa Morza Adriatyckiego. Dwa pozostałe choć mniejsze, to i tak cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem osób podróżnych. Stolica i zarazem największe miasto Chorwacji - Zagrzeb oraz Jeziora Plitwickie.

Adriatyckie wybrzeże przyciąga wielu turystów głównie ze względu na krystalicznie błękitną, ciepłą wodę, słoneczną pogodę, piękne i czyste plaże oraz niezwykle interesujący krajobraz. Cały ten obszar w przeszłości znajdował się pod panowaniem starożytnych Rzymian, a następnie - od późnego średniowiecza aż końca XVIII w. - pod wpływem Wenecjan. Obie nacje na tych terenach zostawiły po sobie wiele zabytków, które także przyciągają wielu turystów jak i wielbicieli historii.

Infrastruktura hotelarska jest dobrze rozbudowana tylko w nielicznych częściach kraju. Prawie wszystkie 3-, 4- i 5-gwiazdkowe hotele znajdują się na linii brzegowej lub w Zagrzebiu. W komitatach nadmorskich niemal wszystkie hotele znajdują się nad samym morzem bądź na okolicznych wyspach. Natomiast w centralnej części kraju hotele koncentrują się głównie w stolicy - Zagrzebiu - i tylko 4 znajdują się poza miastem. Wszystkie hotele 5-gwiazdkowe położone są w południowej Dalmacji oraz w Chorwacji Środkowej. Stąd zauważalny jest związek pomiędzy istniejącą infrastrukturą a regionami atrakcyjnymi dla turystów.

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych form podróży w Chorwacji jest turystyka morska. Opiera się ona głównie na podróżach licznymi promami. Właśnie ten morski środek transportu jest najprostszych i najchętniej wybieranym sposobem poruszania się między chorwackimi wyspami a kontynentem. Największym operującym przewoźnikiem promowym jest Jadrolinija. Promy są tak popularne, że często bywają przepełnione zwłaszcza podczas sezonu letniego (sezonu wysokiego). Promy kursują na wyspy Cres, Losinj, Pag, Rab, Ugljan, Pasman, Dugi Otok, Iz, Solta, Brac, Hvar, Vis, Peljesac, Korcula, Lastovo i Mljet. Nie mniej chętnie wybieranym sposobem podróży pomiędzy wyspami jest wynajęcie jachtu lub wycieczka katamaranem.

Wielką atrakcją są również promy kursujące na trasach łączących Włochy z Chorwacją. Promy do Chorwacji mogą Stanowic alternatywę na planowane wakacje, jak również rozwinięcie planów wyjazdowych o nowe atrakcje i regiony.

Dostępne połączenia:

  • Ankona (Marche, Włochy) - Split (Dalmacja, Chorwacja)
  • Bari (Apulia, Włochy) - Dubrownik (Dalmacja, Chorwacja)
  • Ankona (Marche, Włochy) - Split (Dalmacja, Chorwacja)
  • Pescara (Abruzja, Włochy) - Split (Dalmacja, Chorwacja)

Rezerwacji na wybrane połączenia można dokonywać bezpośrednio w naszym biurze lub telefonicznie oraz za pośrednictwem poczty elektronicznej.

KomentarzeKomentarze

Napisał: Irena, [05.02.2010]

Czy jest jakieś połączenie statkiem? Ale takie bezpośrednie z Polski?

Napisał: Administrator, [06.02.2010]

Niestety nie ma bezpośrednich połączeń z Polski.

Napisał: Kasia, [12.03.2010]

Jaki jest koszt promu pomiędzy Zadarem a wyspą Ugljan lub Pasman?
Czy jest jakieś alternatywne połączenie?

Napisał: Administrator, [15.03.2010]

Kasia, na tych trasach kursują promy lokalne. Bilety do nabycia na miejscu, bezpośrednio u Przewoźnika. Niestety Armatorzy nie podają w Internecie cen ani rozkładu rejsów. One też często się zmieniają.

Napisał: Jadwiga, [19.04.2010]

Jaka jest cena promu z Chorwacji do Włoch?

Napisał: Administrator, [23.04.2010]

Ceny na tych trasach są podawane w systemach elastycznych. O konkretne ceny należy dowiadywać się bezpośrednio w biurze lub u przewoźnika. Proszę o kontakt poprzez stronę www.promy-retravel.pl Składając zapytanie należy podać termin rejsu, ilość osób i czy przejazd będzie z samochodem (jakim).

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.