10 sty 2010

Islandia - turystyczna perła północy

Republika Islandii położona jest daleko na północy na wyspie o tej samej nazwie oraz na kilku mniejszych wysepkach tj. archipelag Vestmannaeyjar. Państwo podzielone jest na 23 regiony administracyjne oraz 14 niezależnych miast (kaupstadur). Na szczeblu lokalnym państwo podzielono na 104 gminy (hreppur), i to do nich należy zarządzanie oświatą, transportem oraz gospodarką przestrzenną.

Gejzery na wspaniałej Islandii Wodospady na dalekiej Islandii Drogo prowadząca przez dalekie zakątki Islandii

Islandia dzięki swojej głębokiej izolacji od reszty Europy wykształciła odrębną kulturę, która tylko w niewielkim stopniu jest zmieszana z innymi wzorcami kulturowymi pochodzącymi z kontynentu.

Zarówno piękne położenie wyspy jak i specyficzna kultura przyciągają co roku rzesze turystów spragnionych spokoju i relaksu, których nie sposób znaleźć na zatłoczonych plażach słonecznych kurortów. Dzięki swoim licznym atrakcjom odległość, którą trzeba przebyć nie wpływa negatywnie na dokonywane przez turystów wybory odnośnie miejsca wypoczynku.

Odległości do najbliższych państw lub wysp:

 • Dania:
  • Grenlandia: ok. 287 km
  • Wyspy Owcze: ok. 420 km
 • Norwegia:
  • Jan Mayen: ok. 550 km
  • Norwegia kontynentalna: ok. 970 km
 • Wielka Brytania: ok. 798 km
 • Irlandia: ok. 1480 km

Na wyspę można dostać się tylko drogą lotniczą (międzynarodowe porty lotnicze w Keflavík, Akureyri i Egilsstadir) lub drogą morską promem linii Smyril Line (podróż trwa ok. 4 dni w jedną stronę) do Seydysfjordur.

Wypłynięcia promów:

 • Dania - Hanstholm lub Esbjerg
 • Wyspy Owcze - Torshavn

Około 69% wszystkich pracujących ludzi na Islandii jest zatrudnionych w sektorze usługowym, głównie w gałęziach zajmujących się turystyką. Liczba turystów odwiedzających wyspę wynosi ok. 300000 rocznie. Liczba turystów jest jednak ograniczana, aby nie dopuścić do dewastacji naturalnie pięknego krajobrazu wyspy, objętego ochroną dzięki utworzeniu Parku Narodowego Vatnajokull.

Wysoki sezon turystyczny trwa od 15 czerwca do 15 sierpnia. Baza noclegowa jest doskonale rozwinięta i spełniająca wymogi nawet najbardziej wybrednych turystów. Z uwagi na fakt, że Islandia będąca jednym z najdroższych krajów w Europie, ceny sięgają czasami niebotycznych sum.

Do najważniejszych atrakcji należą: wyprawy obserwacyjne wielorybów, przejażdżki kucami islandzkimi, wyprawy poza koło podbiegunowe (wyspa Grimsey), samochodowe eskapady na tereny niezamieszkane, wyprawy po lodowcu. Niewątpliwie naszą uwagę przeciągną liczne gejzery, źródła termiczne, lodowce, ptaki, wodospady i klify. Każda, nawet najmniejsza miejscowość, ma w swojej ofercie baseny z gorącą wodą, które są dla rdzennych mieszkańców tak samo ważne jak dla Polaków niedzielne obiady z rodziną. W małych miejscowościach znaleźć można również supermarket, bankomat, pocztę, pensjonat a nawet często małe lotnisko.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.