11 mar 2021

Zorza polarna na Islandii

Każdego roku w okresie jesienno-zimowym na Islandię przybywa wielu podróżników tylko po to by móc zobaczyć na własne oczy to wspaniałe zjawisko jakim jest Zorza Polarna. Te różnego rodzaju kształty w różnych kolorach, najczęściej o barwie zielonej, czerwonej, niebieskiej, żółtej a także białej można zobaczyć w północnych krajach skandynawskich, na Islandii oraz Grenlandii.

Zorza polarna na Islandii Zorza polarna Zorza polarna

A czym właściwie jest zorza polarna? Nie jest prosto wytłumaczyć i zrozumieć jak powstaje to zjawisko. Można powiedzieć, że zorza polarna występuje wysoko nad powierzchnią ziemi, gdzie atmosfera jest bardzo rozrzedzona. Najprościej zorzę można określić jako zjawisko świetlne w postaci kolorowych luków, które występuje na niebie na obszarach polarnych.

Na przestrzeni wielu wieków ludzie tworzyli przeróżne historie tłumaczące powstawanie zorzy polarnej. Dla Wikingów światła były odbiciami tarcz żeńskich duchów pomocniczych boga Odyna – Walkirii. Fińskie ludowe opowieści tłumaczyły zorzę jako zjawisko wywołane przez lisa polarnego, który przebiegając po śnieżnym polu wyrzucał ze swojego ogona rozżarzony śnieg w powietrze. Dla niektórych Indian zorza to duchy zmarłych, którzy chcą skontaktować się z rodziną i przyjaciółmi.

Chociaż zjawisko to występuje przez wiele miesięcy, nie jest powiedziane, akurat podczas naszego pobytu będzie nam dane zobaczyć zorzę polarną. A jakie są najlepsze warunki by powstała zorza? To aktywność słoneczna, warunki pogodowe, warunki świetlne oraz dobre miejsce obserwacyjne, najlepiej gdzieś na odludziu z dala od zabudowań.

Dla łowców zórz polarnych można znaleźć wiele poradników jak się przygotować, przede wszystkim pod względem technicznym, m.in w jaki sprzęt się zaopatrzyć. Ze sklepów internetowych pobrać można również aplikacje, które ostrzegają o zbliżającej się zorzy, a nawet budzą nas w środku nocy. Osoby, które w czasie tego rodzaju wypadów lubią poznawać nowych ludzi mogą dołączyć do jednej z grup na Facebooku i wziąć udział we wspólnym podziwianiu zorzy polarnej. Bo jak wiadomo lepiej jest oczekiwać w grupie ciekawych ludzi.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.