29 maj 2018

Kryminalny serial - Most nad Sundem

Jeśli jakimś cudem nie daliście się porwać modzie na nurt powieści i filmów kryminalnych (nordic noir) to nie ma nic lepszego niż „Most na Sundem”, aby na własne oczy przekonać się, w czym tkwi fenomen skandynawskich seriali kryminalnych.

Most nad Sundem Most Oresund Most Oresund - wjazd

Tytułowy bohater serialu Oresund Bridge, znajduje się nad cieśniną Sund i został wykorzystany, jako główny wątek w szwedzko-duńskiej produkcji. Można powiedzieć, że odgrywa tam jedną z najważniejszych ról i został ukazany o każdej porze roku, za dnia i w nocy - prezentuje się fantastycznie. Do tego piosenka z czołówki filmu w wykonaniu duńskiego zespołu Choir of Young Belivers "Hollow Talk", która wprowadza widzów w klimat. Sfilmowanie tylko nocnych scen na moście trwało dwie noce i kosztowało dwa miliony szwedzkich koron, co daje niemal milion polskich złotych. Przygotowania zajęły dwa miesiące. W 2013 roku powstała amerykańska adaptacja serialu pt: „The Bridge: Na granicy", oraz francusko-brytyjska wersja pt: "The Tunnel".

Most nad Sundem ma 7845 m, i łączy Danię ze Szwecją (dokładnie Kopenhagę i Malmo) tu rozgrywa się akcja telewizyjnego serialu "Bron|Broen" - serial wciągający, niebanalny oraz trzymający w napięciu. Prawa do emisji zostały wykupione przez 180 telewizji świata.

Pomysł stanowiący zawiązanie akcji serialu jest samograjem, który trudno zepsuć. Na moście łączącym Danię ze Szwecją zostaje znalezione ciało. Zwłoki leżą dokładnie na granicy dwóch krajów. W związku z tym Szwedzka policjantka i Duński inspektor prowadzą śledztwo w sprawie zabójstwa wspólnie. I pewnie nie byłoby w tym nic oryginalnego ale policjantką jest Saga Noren - postać nietuzinkowa, nie potrafiąca nawiązać głębszych relacji, na co wpłynęła jej skomplikowana przeszłość i matka. Pod wpływem duńskiego inspektora Martina Rohde (2 sezony) stara się być bardziej przyjacielska co prowadzi do wielu zabawnych sytuacji. W 3 i 4 sezonie jako partner zostaje jej przydzielony Henrik Sabroe - człowiek z problemami i trudną przeszłością, który od kilku lat szuka swojej zaginionej żony i córek. Niestety każda saga ma swój koniec i producenci zdecydowali o zakończeniu serii na 4 sezonie.

Serial to nie tylko morderstwa, próby złapania i ukarania winnych. To również tematyki bliskie dzisiejszym społeczeństwom: problem imigrantów, ekologii czy słuszności wykonywania kary śmierci. Bohaterowie są pełnowymiarowi chociaż trudno identyfikować się z aspołeczną Sagą to jednak pałamy do niej sympatią i kibicujemy w walce z codziennością.

Serial był emitowany od 21 września 2011 do 18 lutego 2018 roku, w 4 seriach po 10 odcinków.

Wielbicielom klasycznego czarnego kina polecamy wędrówkę po tych miejscach, tak dobrze znanych z historii kinematografii jak i współczesnych, popularnych kryminałów.

Podróżując do Szwecji i Danii łatwym, bezpiecznym oraz wygodnym środkiem transportu jest prom Retravel.pl. Najbardziej popularnymi trasami są:

  • Świnoujście-Ystad
  • Świnoujście-Kopenhaga via Ystad
  • Rostock-Gedser

Dla osób, które wolą wybrać się na wyjazd zorganizowany proponujemy 4 dniową wycieczkę "Szlakiem szwedzkich kryminałów".

Jak widać, opcji jest wiele, a świadomość, że pozna się miejsca, które ogląda się w telewizji, zachęca do spędzenia urlopu w Skandynawii.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.