22 gru 2017

Duńskie tradycje świąteczne

Boże Narodzenie oraz klimat świąteczno - noworoczny przed nami. Duńskie tradycje świąteczne zasługują na uwagę, i spróbujemy je przybliżyć. Choćby dlatego, że już teraz warto pomyśleć o wypadzie do Kopenhagi lub innego zakątka Danii. Tutaj można poczuć wyjątkową atmosferę duńskich świąt, często pełnych nostalgii nastroju.

Adwent. Obchody świąt Bożego Narodzenia w Danii zaczynają się od adwentowego wieńca. Przyozdobiony jest czterema świecami adwentowymi, zapalanymi w kolejne niedziele. Są na nich zaznaczone daty od 1 do 24 grudnia. Świecę zapala się codziennie, zwykle przy śniadaniu. Stopić się może tyle wosku, ile przypada na dany dzień. Tradycyjny wieniec adwentowy wykonany jest z gałązek świerkowych, przystrojony czerwonymi owocami, szyszkami i wstążkami. Dzieci otrzymują również kalendarze adwentowe, z otwieranymi okienkami. Zazwyczaj ukryte w nich są smakołyki.

Jarmarki. Święta zwiastuje, jeszcze przed okresem Adwentu, dość wczesny start jarmarków bożonarodzeniowych - julemarked. Pierwsze z nich ruszają już na początku listopada. Najsłynniejszy jarmark bożonarodzeniowy odbywa się w stolicy kraju w Kopenhadze. Stolica Danii pod koniec roku zmienia całkowicie swoje oblicze. Ulice rozświetlone świątecznymi dekoracjami zachęcają do przechadzki. Jednak bezdyskusyjnie najwięcej magii znajdziemy w samym sercu Kopenhagi w parku rozrywki Tivoli. Po przejściu przez rozświetloną bramę główną, znajdziemy się w wielkim wesołym miasteczku oświetlonym świątecznymi lampkami. Podczas jarmarku trzeba koniecznie spróbować grzanego wina, które najlepiej zakąsić smakowitymi, regionalnymi pączkami. Na drzewach umieszczonych jest łącznie aż 5 kilometrów świątecznych girland. Nie bez powodu Kopenhaga nazywana jest królową świątecznych jarmarków.

Skrzaty nisse. Okres przedświąteczny zdominowany jest przez duńskiego skrzata, zwanego nisse. Skrzaty pojawiają się wszędzie: w oknach domów, na witrynach sklepowych oraz na ulicach. Na co dzień opiekują się domostwami, ale ich ważnym zajęciem jest pomoc Mikołajowi. Lepiej nie wchodzić im w drogę, gdyż mogą być złośliwe. Dla turystów skrzaty nisse. są bardzo popularną pamiątką z pobytu w przedświątecznej Danii.

Lillejuleaften. 23 grudnia przypada w Danii Mała Wigilia, która nie ma u nas odpowiednika. Dzień poprzedzający Wigilię, jest już dla większości Duńczyków wolny od pracy. To okazja do spotkań z bliskimi lub znajomymi i składania życzeń.

Wigilia. Po długim oczekiwaniu nadchodzi wreszcie Juleaften - Wigilia. Dania wigilijne zdominowane są przez mięso. Żelaznym punktem jest nadziewana gęś lub kaczka i pieczeń wieprzowa, nie powinno zabraknąć też marynowanych śledzi i wędzonych ryb. Na stole jest także risengrod - ryż gotowany na mleku, z cukrem, cynamonem, kleksem masła, w niektórych domach podaję się go z ciepłym sosem wiśniowym.

Dzień Bożego Narodzenia. Święto Juledag upływa na rodzinnych spotkaniach i biesiadach. Drugi dzień świąt zwykle przeznaczony jest na zasłużony odpoczynek. Jeszcze tylko Nowy Rok i odliczanie dni do kolejnego Bożego Narodzenia.

A jak Duńczycy życzą sobie wesołych świąt?

Glaedelig Jul!

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.