25 lis 2016

Wyspy Owcze - kraina owiec

Wyspy Owcze położone są na Morzu Norweskim pomiędzy Islandią, Wielką Brytanią i Norwegią. Wyspy powstały w skutek układania się law wulkanicznych. Archipelag tworzy 18 wysp przynależnych administracyjnie do Danii, a łączna ich powierzchnia to to około 1400 km2.

Prom na Wyspy Owcze Wyspy Owcze Wyspy Owcze

Nazwa wyspy wywodzi się od wypracowanego sposobu hodowli owiec, a unormowanego prawnie przez Króla Eryka II.

Klimat wysp nie jest sprzyjającym atutem dla tamtejszej przyrody. Przez większość dni w roku pojawiają się opady deszczu lub śniegu, a temperatura w ciągu roku w najcieplejszym dniu nie przekracza 12 stopni. Pomimo tego Wyspy Owcze mają swoich wielbicieli, którzy rok w rok odwiedzają to magiczne miejsce.

Wyspy cechują się górzystym ukształtowaniem powierzchni, licznym górkami i pagórkami pokrytymi trawą i mchem. Krajobraz upiększają niewielkie jeziora i fiordy. A charakterystycznym elementem wysp są domostwa, których dachy są porośnięte trawą.

Region Wysp Owczych kojarzony jest nie tylko z pięknym krajobrazami ale tez wielką życzliwością ludzi i wyjątkową kulturą. Na wyspie Vagar przynależnej do Wysp Owczych znajdują się dwa największe jeziora. Sørvágsvatn i Fjallavatn, wokół których prowadzą malownicze trasy turystyczne.

Mieszkańcy żyją z hodowli łosi, ryb a szczególnie hodowli owiec, których jest około 80 000 tysięcy sztuk, więcej niż samych mieszkańców wyspy.

Baranina, suszone ryby to specjały tamtejszego regionu, których należy spróbować odwiedzając ten region.

Na wyspy Owcze można dostać się samolotem lub promem płynącym z Hirtshals do Seydisfjourd, zatrzymującym się po drodze na Wyspach Owczych.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.