15 kwi 2016

W Gdyni powstaje prom hybrydowy

Na początku kwietnia w stoczni Crist w Gdyni rozpoczęto budowę promu dla jednego z fińskich armatorów promowych FinFerries. Budowa nowego promu ma potrwać około półtora roku.

Prom FinFerries Prom FinFerries Prom FinFerries

Będzie to nowy, specjalistyczny i ekologiczny prom typu "double-ended" do obsługi którego będzie potrzebna tylko trzyosobowa załoga. Na jednostce ma zostać zamontowany nowoczesny silnik dieslowo-hybrydowy, dwa pędniki azymutalne oraz akumulatory, które maja ułatwić rejsy podczas niesprzyjających warunków pogodowych, niskich temperatur oraz opadów śniegu.

W jednej z rozmów, pełnomocnik zarządu stoczni Crist SA Zdzisław Bahyrycz powiedział, że jednym z najważniejszych czynników eksploatacji promów samochodowo-pasażerskich jest ich efektywność do szybkiego załadunku i rozładunku a wejście na rynek fiński z nową jednostką zwiększa możliwości na szerszą współpracę w Skandynawii.

Jednostka FinFerries będzie obsługiwała przeprawę pomiędzy Parainen oraz Nauvo, miastami położonymi w południowo-zachodniej części Finlandii.

Prom będzie miał prawie 97 m długości i ponad 15 m szerokości. Będzie mógł zabrać na pokład 90 pojazdów i ok. 400 osób.

Przypomnijmy, iż stocznia Crist w Gdynia powstała w 1990 roku i jest jedną z największych polskich stoczni. Dotychczas w stoczni zbudowano ok. 360 różnej wielkości jednostek. Firma na szeroką skale współpracuje z armatorami i stoczniami nie tylko z Polski ale również Holandii, Norwegii, Danii, Niemiec, Islandii i USA.

Źródło: wyborcza.pl

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.