04 lis 2014

Bornholm - symulacja ataku rosyjskich samolotów

Rosyjskie lotnictwo ćwiczyło potencjalny atak rakietowy i bombowy na wyspę Bornholm, leżącą ok. 100 km od polskiego wybrzeża. Całe zajście miało miejsce w czerwcu br., jednak dopiero dzisiaj szef duńskiego Kontrwywiadu Wojskowego - Thomas Ahrenkiel poinformował o tym opinię publiczną. Rosyjskie samoloty leciały na niskiej wysokości w szyku, co sugerowało przygotowanie do ataku. Ostatecznie maszyny zawróciły i odleciały. Według duńskiego wywiadu były to najbardziej agresywne działania od wielu lat.

W tym samy czasie na wyspie odbywało się doroczne spotkanie dyskusyjne z udziałem czołowych polityków i przywódców większości duńskich partii politycznych i organizacji społecznych. Duńscy wojskowi podkreślają, że rosyjskie samoloty były wyposażone w uzbrojenie bojowe, a nie ćwiczebne, co budzi szczególne zaniepokojenie, ponieważ dotychczas nie obserwowano takich praktyk.

Okazuje się, że w ostatnich miesiącach duńskie F-16 oraz samoloty NATO kilkakrotnie zwiększyły swoją aktywność z powodu naruszania przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty w całej Europie. Jak podają media, rosyjskie maszyny nie nawiązują kontaktu radiowego z kontrolerami lotów i nie podają celu przelotów.

Źródła: tvn24.pl, dziennik.com

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.