30 kwi 2012

Wodowanie promu Stavangerfjord w Stoczni Gdańskiej

W czwartek, 12 kwietnia 2012, w Stoczni Gdańsk zwodowano prom pasażersko - samochodowy Stavangerfjord. Prom został zbudowany na zamówienie stoczni Bergen Group Fosen i armatora Fjord Line z Norwegii.

Wodowanie promu Stavanger Fjord (Fot. Szymek Krusz) Stavangerfjord (Fot. Szymek Krusz) Wodowanie promu Stavangerfjord (Fot. Szymek Krusz)

W stoczni w Gdańsku wykonano kadłub promu. Na razie jest on tylko częściowo wyposażony, m.in. w trapy, włazy i drzwi. Zamontowano także silniki główne, agregaty prądotwórcze i wały napędowe. W wyposażenie wnętrz prom zostanie wzbogacony już w Norwegii.

Statek jest bardzo duży - ma 170 metrów długości i blisko 30 m wysokości. Jednostka może osiągać prędkość 21,5 węzła. Jej pokłady pomieszczą 1,5 tys. pasażerów i 600 pojazdów (osobowych lub ładunków cargo). Jednostka posiada także lądowisko dla helikoptera na rufie. Prom będzie kursował na liniach Bergen-Stavanger-Hirtshals oraz Kristiansand-Hirtshals. Na promie będą kabiny (360), restauracje, bary i znakomicie wyposażone sale konferencyjne, gdzie można zorganizować kursy, szkolenia oraz spotkania integracyjne. Wszystko zostało pomyślane tak, aby umilić rejs i uczynić go jeszcze bardziej wygodnym. Prom będzie polaczeniem funkcjonalności i dobrego gustu. Przestronne kabiny zadowolą nawet najbardziej wymagających pasażerów.

W Gdańsku powstaje obecnie drugi, bliźniaczy prom pasażersko - samochodowy dla norweskiej firmy. Ukończenia prac planuje się na wrzesień br. Prom będzie kursował na trasach Bergen - Stavanger - Hirtshals i Kristiansand - Hirtshals razem ze Stavangerfjord. Będzie to już 10 statek zbudowany dla Bergen Group przez Stocznię Gdańsk.

Promy Fjord Line zostaną wyposażone w innowacyjne silniki napędzane skroplonym gazem ziemnym LNG, który zastąpi tradycyjny olej napędowy. Jest to przełomowe rozwiązanie w dziedzinie transportu morskiego.

(Fot. Szymek Krusz)

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.