06 sty 2011

Historia Stena Line w Polsce

Historia połączenia Gdynia-Karlskrona liczy sobie już ponad piętnaście lat. Pierwszy rejs na tej linii odbył prom Lion Queen, własność Lion Ferry, filii przewoźnika Stena Line. Popularność tej linii, a co za tym idzie ilość przewozów pasażerskich przerosła oczekiwania armatora i już dwa lata później w 1997 Stena Line zastąpiła prom Lion Queen przez jednostkę Stena Europe. Był to jeden z największych promów tego typu pływających po Morzu Bałtyckim. Mógł przewieźć średnio o 50% więcej samochodów osobowych, towarów i pasażerów.

W 1997 roku Stena Line przejęła całkowitą kontrolę nad linią Gdynia-Karlskrona, w wyniku tej reorganizacji niektóre linie promowe stają się odrębnymi jednostkami. W tym samym roku otworzono nowy terminal promowy na wyspie Verko w Karlskronie. Odnotowano także znaczny wzrost zainteresowania Polaków podróżami do Szwecji.

W 2001 roku nastąpiła przebudowa terminali w Karlskronie i w Gdyni, obie inwestycje pochłonęły nakład pieniężny w wysokości ponad 20 milionów każda. Stena Europe zostaje odciążona przez nową jednostkę Stena Traveller. Łącznie oba promy przewoziły 300 000 osób, co było swoistym rekordem i wysunęło Stena Line na stanowisko lidera pod względem przewozów pomiędzy Polską i Szwecją. Rok później Stena Europe zamieniono na Stena Baltica, co wpłynęło znacząco na wzrost ilości miejsc przewozowych na linii Polska-Szwecja.

W 2004 roku Stena Line przeżywa swego rodzaju oblężenie, gdyż Szwedzi obrali sobie Polskę na cel wypraw na zakupy. Jest to czas niezwykle skutecznej kampanii „Najniższe ceny są w Polsce”. W tym samym roku prom Stena Traveller zostaje zastąpiony przez Stena Nordica, liczba miejsc pasażerskich i frachtowych znacznie wzrasta.

Kolejne lata to czas kolejnych inwestycji, m.in. w budowę ramp w Karlskronie i Gdyni, które ułatwiają załadunek i rozładunek promów. Stena Line pobiła kolejny rekord, tym razem zainwestowała ponad 235 milionów koron w przebudowę promu Stena Baltica.

W maju 2007 roku wprowadzono na linię trzeci prom Finnarrow. Decyzję o wprowadzeniu dodatkowej jednostki podjęto ze względu na wysoki popyt na usługi przewozowe pasażerskie i frachtowe. Niestety kryzys objął także i przewozy promowe, dlatego wycofano prom Stena Nordica, który pływa obecnie na Morzu Irlandzkim. Z przewozów Stena Line nadal bardzo aktywnie korzystają Polacy, którzy stanowią blisko 50% wszystkich pasażerów.

W 2010 roku Stena Line świętując 15-lecie istnienia linii Gdynia-Karlskrona oddaje do użytku prom Stena Vision, który zastąpił Finnarrow, a także oznajmia, że już w kwietniu przyszłego roku Stena Baltica zostanie zastąpiona przez Stena Spirit.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.