23 kwi 2010

Nowe paliwa dla jednostek promowych

W myśl nowych przepisów europejskich armatorzy, którzy pływają na Morzy Bałtyckim od 1 stycznia 2010 będą musieli stosować ekologiczne paliwa lekkie, których zawartość związku siarki wynosi 0,1 procent a nie jak to było dotychczas 1,5 procent. Natomiast od 1 lipca będą obowiązywać nowe normy dla statków spalających paliwo ciężkie. Konsekwencją tych zmian będzie prawdopodobny wzrost cen biletów co niestety odbije się na pasażerach i nadawcach ładunków.

Armatorzy obecni na polskim Morzu Bałtyckim: Polska Żegluga Bałtycka czy Unity Line obawiają się zmian jakie wywołają rosnące koszty paliwa. Mimo tego, że popierają działania na rzecz ochrony środowiska to jednak podkreślają wielką niesprawiedliwość co do tej regulacji, bowiem armatorzy pływający na Morzu Śródziemnym będą mogli korzystać z tańszych brudniejszych paliw. Z kolei szwedzki operator Stena Line obawia się o szwedzką gospodarkę, która może ucierpieć ze względu na wzrost kosztów transportu, które spowodują, że cena wielu towarów sprowadzanych z południowej Europy znacznie stanieje.

Organizacje zrzeszające europejskich armatorów wystosowały liczne apele do Komisji Europejskiej z prośbą o przesunięcie w terminie nowych przepisów. Jednakże działania nie przyniosły efektów, decyzji nie została zmieniona.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.