08 kwi 2010

Koniec strajku linii Seafrance

Trwający od piątku 02.04.2010 roku strajk na linii Seafrance zakończył się w środę 07.04.2010 w godzinach porannych. Pomimo wznowienia prac sytuacja finansowa tego francuskiego przewoźnika pozostaje bardzo trudna. Będzie to najprawdopodobniej przyczyną kolejnych protestów oraz zmian na linii Francja-Wielka Brytania.

SeaFrance Ferry Rodin - P. Plisson - SeaFrance SeaFrance Ferry Berlioz - Y.Guillotin - SeaFrance SeaFrance Ferry Moliere - Fotoflite - SeaFrance

Konflikt ten był bezpośrednią odpowiedzią załogi na wprowadzenie w życie tzw. "planu ratunkowego", który został przyjęty podczas głosowania w lutym tego roku. Głównymi punktami spornymi jest plan przeprowadzenia reorganizacji usług świadczonych na pokładach floty należącej do Seafrance oraz kwestia dotycząca wypłacania wynagrodzeń. Jak donosi francuska prasa - główną przyczyną rozpoczęcia strajku był fakt niewypłacania pracownikom premii za miesiąc marzec.

W lokalnej gazecie - La Voix du Nord - możemy przeczytać jak Pierre Fa (prezes Seafrance) stwierdził, że spółka jest w rzeczywistości bankrutem z długiem wynoszącym 185 mln Euro i stratą przekraczającą milion Euro za sam tylko "Wielkanocny weekend" i, że bardzo obawia się o przyszłość firmy.

Około 58,000 pasażerów mających rezerwacje w okresie Świąt zmuszeni zostali do przeprawienia się konkurencyjnymi liniami P&O Ferries, Norfolkline lub do podróży przez Eurotunnel. Prezes Seafrance ostrzegł także, że w przypadku przedłużania się akcji strajkowej firma może być zmuszona do ogłoszenia upadłości.

Protest ten nie wpłynął jednak na pracę innych armatorów operujących na kanale La Manche czy też na pracę w portach Calais oraz Dover. Można po tym sądzić, że wszystkie ewentualne protesty mogące się wydarzyć w przyszłości wpłyną tylko na kryzys panujący w firmie, a nie na komfort podróży pasażerów.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.