19 gru 2009

Norfolkline kupiony przez DFDS

W dniu 17.12.2009 grupa DFDS poinformowała o zakupie jednego z wiodących przewoźników promowych operujących zarówno na kanale La Manche oraz Morzu Irlandzkim - Norfolkline. Transakcja opiewała na kwotę 2,6 miliarda Koron Duńskich (DKK) gotówką oraz udział od obecnego właściciela A.P. Moller - Maersk. W zamian - wg podpisanej umowy - A.P. Moller - Maersk stanie się głównym udziałowcem DFDS posiadając 31% wszystkich udziałów.

Samochodowe i pasażerskie promy Norfolkline Prom DFDS zacumowany w porcie w Oslo Zdjęcie wykonano z pokładu promu DFDS

Dzięki tej transakcji zostaną połączone dwie z najbardziej wiodących firm oferujących usługi transportowe po morzach Europy Północnej tworząc jedną z najbardziej rozbudowanych sieci transportowych odbywających się drogami morskimi. Dzięki temu, do sieci połączeń DFDS obejmujących dotychczas wody Morza Bałtyckiego oraz Morza Północnego dojdą połączenia operowane przez przewoźnika Norfolkline także na Morzu Północnym oraz ponadto Morzu Irlandzkim i flagowe połączenie Dunkierka-Dover na kanale La Manche. Co za tym idzie połączenie obu firm przyniesie sieć promową ciągnącą się od wybrzeży Rosji aż do Irlandii.

Ponadto obie firmy wspólnie oznajmiły wypracowanie szerszego zakresu świadczonych usług, który pozwoli na optymalne wykorzystanie istniejących już terminali promowych. Obecnie obsługiwanych jest 20 tras, po których regularnie poruszają się aż 72 jednostki.

Jednak aby doszło do całkowitego przejęcia Norfolkline potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej, która - jak zwracają uwagę eksperci - zablokowała już chęć połączenia grupy DFDS z grupą transportową DSV z powodu istniejącej obawy przed naruszeniem zasad dotyczących ochrony konkurencji na rynku wspólnotowym.

Czas niewątpliwie przyniesie odpowiedź na pytanie czy dojdzie do finalizacji połączenia obu firm.

Połączenia pasażerskie oferowane przez DFDS:

  • Kopenhaga-Oslo (Dania-Norwegia)
  • Amsterdam-Newcastle (Holandia-Wielka Brytania)
  • Esbjerg-Harwich (Dania-Wielka Brytania)

Połączenia pasażerskie oferowane przez Norfolkline:

  • Dunkierka-Dover (Francja-Wielka Brytania)
  • Liverpool-Belfast (Anglia-Irlandia Północna)
  • Liverpool-Dublin (Wielka Brytania-Irlandia)
  • Rosyth-Zeebrugge (Wielka Brytania-Belgia)

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.