28 gru 2009

Bornholm po sezonie

Cisza, spokój, wyjątkowość... można by wymieniać bez końca zalety tego malowniczego zakątka na Bałtyku. Bornholm cieszy się popularnością wśród tysięcy ludzi od dziesiątków lat. Domy wakacyjne, campingi, hotele są oblegane w miesiącach letnich, jak również wiosennych i przyciągają do siebie Turystów coraz to nowymi ofertami i kuszą promocjami pobytu na wyspie. W szczycie sezonu Turyści są rozpieszczani atrakcjami, imprezami, koncertami oraz mnóstwem wartościowych zabytków. Z miesiącami jesiennymi Bornholm zaczyna "zwalniać". Zmieniają się uliczki, miasteczka cichną, zmienia się przyroda. Klimat wyspy nabiera zupełnie odmiennego charakteru. Bornholm staje się oazą spokoju wartą poznania od tej drugiej strony.

Svaneke - uliczka prowadząca z rynku do portu Kościół na planie okręgu w Nyker Przy wjeździe do miasta Gudhjem

Dlaczego warto na Bornholm udać się po sezonie wakacyjnym? Przede wszystkim nie ma już wtedy na wyspie tłumów turystów a większość atrakcji jest nadal czynna. Ceny jesienią i zimą są dużo niższe niż w sezonie letnim.

Aura na Bornholmie różni się od tej, która panuje w pozostałej części Danii, dlatego jest duża szansa na to, aby w czasie jesiennego pobytu trafić na słoneczną pogodę a w okresie zimowym na puszysty śnieg.

Większość atrakcji turystycznych jest czynna do października tak więc wyjazd jesienny lub zimowy jest również dobrą okazją by w spokoju zwiedzić np. Muzeum Sztuki Bornholmu, czy odwiedzić oblężone w sezonie letnim przez turystów Natur Bornholm w Aakirkeby.

Magiczne chwile na wyspie można spędzić w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Zimowego klimatu dostarcza padający śnieg. Bornholm wygląda wtedy bajecznie, małe domki otulone białym puchem, śnieg na ruinach zamku Hammershus, pięknie przyozdobione domy oraz choinki z kolorowymi lampkami i bombkami.

Niewątpliwą atrakcją pobytu w zimie jest możliwość poznania prawdziwego Bornholmu, jego spokojnego, nieco monotonnego rytmu życia, ma się wtedy wrażenie, że czas w tym miejscu nie biegnie aż tak szybko, nikt się nigdzie nie spieszy... Zapomnieć można o problemach dnia codziennego.

Po za sezonem wakacyjnym nie ma bezpośredniego połączenia z Polski na Bornholm, można skorzystać z połączenia łączonego ze Świnoujścia do Ystad i z Ystad do Ronne. Promy te kursują codziennie, rejs ze Świnoujścia trwa ok. 8 godzin, rejs ze Szwecji na Bornholm nieco ponad 1 godzinę.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.