20 lis 2019

Przeniesiono duńską latarnię morską

Duńska latarnia morska usytuowana na klifie Rubjerg Knude w gminie Hjørring została przeniesiona z krawędzi klifu. Cała operacja kosztowała 5 milionów koron duńskich (ok. 3 mln złotych).

Rubjerg Knude Rubjerg Knude Rubjerg Knude

Po raz pierwszy latarnia została uruchomiona 27 grudnia 1900 roku. W momencie otwarcia znajdowała się około 200 metrów od wybrzeża na trawiastym terenie. Z biegiem czasu wokół budynku zaczął się nagromadzać piasek, tworząc wydmę, która blokowała rozprzestrzenianie się światła. W 1968 roku latarnia przestała spełniać swoją rolę i służyła już tylko turystom. W czerwcu 1980 roku otwarto w budynku maszynowni Muzeum Vendsyssel z wystawą dotyczącą piasku i wydm. W 2002 roku budynek został całkowicie zamknięty dla zwiedzających.

Ponieważ latarnia znajdowała się już tylko 6 metrów od wybrzeża podjęto decyzję o jej przeniesieniu za pomocą szyn i kół. Ważąca ok. 720 ton konstrukcja została podniesiona i przeniesiona w głąb lądu o 70 metrów. Operacja z udziałem lokalnego budowniczego Kjelda Petersena i lokalnej, duńskiej firmy inżynierskiej zajęła 10 tygodni. Belki umieszczono w podstawie latarni morskiej, którą następnie podniesiono na równoległe szyny i odsunięto od morza.

Inwestycja, sfinansowana przez ministerstwo środowiska oraz lokalne władze, ma przynieść latarni kolejne 40 lat ulgi.

Rubjerg Knude jest popularnym miejscem turystycznym, przyciągającym około 250 000 osób rocznie na wydmy wyspy Jutlandii Północnej.

Źródło: media

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.