20 maj 2019

Złota sauna w kształcie jaja w Kirkunie

Szwedzki duet artystów na zlecenie dewelopera Riksbyggena zaprojektował pamiątkową rzeźbę społeczną, po tym jak mieszkańcy wyrazili obawy przed utratą ducha społeczności, po przeniesieniu miejscowości Kirkuna. Złota sauna w kształcie jaja o wysokości pięciu metrów i szerokości czterech metrów jest miejscem spotkań mieszkańców.

Sauna w Kirkunie Sauna w Kirkunie Sauna w Kirkunie

Sauna składa się z 69 oddzielnych, pozłacanych blach ze stali nierdzewnej, które tworzą wielopłaszczyznowy owal. Wnętrze jaja wyłożone jest drewnem sosnowym. W centralnym punkcie znajduje się zamknięty w żelaznej klatce palnik w kształcie anatomicznego serca, wypełniony dużymi kamieniami, które przewodzą ciepło wahające się pomiędzy 75 a 85 stopniami Celsjusza. Ławki wykonane z osikowego drewna tworzą wielopoziomowe siedzenia dla maksymalnie 8 osób.

"Krajobraz, kopalnia, miasto, niebo, słońce i śnieg są tutaj połączone w fragmentaryczny obraz, który może wywoływać skojarzenia ze złożonością wynikającą z dzisiejszej dyskusji na temat klimatu i zrównoważonego rozwoju społeczności" - powiedział jeden z artystów, Mats Bigert.

Ze względu na długotrwałe wydobycia rud żelaza w Kirkunie, w 2004 roku podjęto decyzję o konieczności przeniesienia części miasta. Początkowo planowano przenieść centrum na północ, jednak w 2010 roku zmieniono decyzję na kierunek wschodni. Całe przedsięwzięcie ma trwać minimum 30 lat. Przyczyną jest powolne obniżanie się obszarów skorupy ziemskiej spowodowane wydobyciem rud żelaza. Decyzja przeniesienia obejmuje ok. 3200 domów, 750 miejsc noclegowych, zabytkowy kościół, centrum handlowe miasta czy bibliotekę miejską. Część budynków mieszkalnych zostanie rozebrana a ich właściciele, którzy otrzymali 125% wartości nieruchomości, będą mogli kupić nowe domy w bezpiecznej strefie. Niektóre z budynków zostaną w całości przeniesione w nowe miejsce.

To nie pierwszy taki innowacyjny projekt szwedzkiego duetu. Poprzednio artyści eksperymentowali, pokrywając najwyższą górę Szwecji, Kebnekaise, płaszczem izolacyjnym, by sprawdzić czy geoinżynieria może pomóc w spowolnieniu topnienia lodowców.

Fot.: dezeen.com

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.