04 cze 2018

Dar Młodzieży w rejsie dookoła świata

20 maja, z portu w Gdyni wypłynął w rejs dookoła świata polski żaglowiec - Dar Młodzieży. Rejs to sposób na uczczenie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas drugiego w historii rejsu żaglowcem dookoła świata planowanych jest 22 wizyt w kilkunastu państwach. Rejs Daru Młodzieży potrwa 10 miesięcy. Podczas zawinięć do portów załoga statku będzie promować nasz kraj, kulturę i historię, tak by jak najlepiej wykorzystać ogromny potencjał wizerunkowy, jaki niesie wizyta żaglowca.

Trasa będzie wiodła m.in. przez Tallin, Kopenhagę, Stavanger, Bremenhaven, Bordeaux, Teneryfę, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Miami, Ponta Delgada i Londyn. Najważniejszym momentem podróży będzie pobyt w Panamie, gdzie w styczniu przyszłego roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży z udziałem papieża Franciszka. Żaglowca, jednostki szkoleniowej, nie może zabraknąć na święcie młodzieży z całego świata.

Oprócz członków załogi stałej Daru Młodzieży załoga statku to polska młodzież - 400 laureatów wyłonionych w konkursie oraz ponad 600 studentów i uczniów szkół morskich. Załoga będzie się zmieniać, rotacyjnie i w sumie przez pokład przewinie się ok 1000 osób. Podczas całej wyprawy załoga wymieni się aż siedmiokrotnie: w Bremerhaven, Bordeaux, Lizbonie, Kapsztadzie, Singapurze, Los Angeles i Panamie. Planowo większość trasy statek pokona pod żaglami. Silnik ma być używany wyłącznie do manewrów portowych oraz przy bardzo niesprzyjających warunkach.

Dar Młodzieży

Wypłynięcie żaglowca 20 maja poprzedziła msza święta. Na nabrzeżu pojawiły się tłumy mieszkańców Trójmiasta oraz turystów. W pożegnaniu Daru Młodzieży udział wzięli politycy. Zakończenie rejsu jest planowane na koniec marca 2019 roku.

KomentarzeKomentarze

Napisał: Marcin, [18.07.2018]

Przepiękny żaglowiec. Nasza Polska Duma :)

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.