06 sty 2016

Kryzys imigracyjny - kontrole graniczne

Od wielu miesięcy Europa zmaga się z największym kryzysem imigracyjnym w historii. W ostatnich miesiącach do Europy docierają coraz większe rzesze imigrantów z ogarniętej wojną Syrii, Bliskiego Wschodu, Państwa Islamskiego oraz innych zakątków świata.

Napływ coraz to większej liczby uchodźców i imigrantów próbujących przedostać się nielegalnie do Europy skłonił, niektóre kraje do podjęcia inicjatyw ograniczających przepływ ludności. 4 stycznia Szwecja wprowadziła obowiązkowe kontrole graniczne. Osoby przekraczające granice między Szwecją i Danią muszą posiadać ważny dokument ze zdjęciem, dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Młodzież i dzieci do 18 roku życia, podróżujące pod opieką dorosłych posiadających ważny dokument tożsamości nie muszą posiadać dokumentów.

Podczas konferencji w Brukseli szwedzki minister sprawiedliwości i migracji Morgan Johansson, oznajmił: „Zgodziliśmy się, że konieczne kroki, które podejmujemy, nie mogą obowiązywać dłużej niż będzie to potrzebne. Chcemy zachować swobodny przepływ osób w Europie. Sytuacja w Szwecji jest bardzo trudna. Przyjmujemy najwięcej uchodźców w przeliczeniu na jednego mieszkańca” - dodał minister Johansson.

Po Szwecji, także duńskie władze przywróciły tymczasowe kontrole graniczne z Niemcami, chcą ograniczyć napływ imigrantów i uchodźców do kraju. Każda osoba przekraczająca granice musi posiadać paszport albo dowód osobisty. Obowiązek ten dotyczy również dzieci i niemowląt. Jak zapewnia szwedzki rząd kontrole mogą potrwać na razie 10 dni ale nie wykluczone, że mogą zostać one przedłużone.

Szef duńskiego Rządu powiedział, że wprowadzenie kontroli granicznych z Niemcami jest tymczasowe i zapewnił, że ,,zwykli Duńczycy i Niemcy’’ nie będą mieli problemów z przekroczeniem granicy. Jeśli Unia Europejska nie może chronić granic zewnętrznych. Coraz więcej krajów będzie zmuszonych do wprowadzania tymczasowych kontroli granicznych - dodał szef duńskiego rządu.

Wzmożone kontrole graniczne mogą spowodować wydłużony czas oczekiwania na przekroczenie granicy. W miarę możliwości władze oraz służby graniczne i policja, dbają aby wszystko przebiegało sprawnie i bez większych zakłóceń.

Przedłużające się jednak kontrole mogą oznaczać dla wielu Państw ogromny wysiłek finansowy, straty dla gospodarki, utrudnienia w handlu. Narastający kryzys i brak porozumienia krajów w sprawie imigrantów może doprowadzić do zagrożenia funkcjonowania Strefy Schengen.

Co dalej z Europą bez granic?

Źródło: wyborcza.pl, tvn24.pl

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.