17 gru 2015

Gaz z Kataru

11 grudnia br. do terminalu promowego w Świnoujściu przypłynął statek z pierwszym transportem skroplonego gazu ziemnego z Kataru. Metanowiec pod nazwą Al-Nuaman, dostarczył do Polski 210 tys. m3 skroplonego gazu ziemnego.

Jak zaznaczył Jan Chadam, prezes Polskiego LNG: „To pierwsza, techniczna dostawa skroplonego gazu do terminala w Świnoujściu. Pozwoli to rozpocząć kluczową fazę rozruchu instalacji.” W lutym spodziewamy się kolejnej technicznej dostawy - dodał Jan Chadam.

Terminal LPG w Świnoujściu, to jedna z największych strategicznych inwestycji ostatnich lat w Polsce. Gazoport w Świnoujściu jest jedyną tej wielkości inwestycją w Europie Północnej i Środkowo-Wschodniej. Terminal pozwoli na przyjecie 5 mld m3 gazu rocznie. Na terminal składa się nowy falochron o długości ok. 3 km, nabrzeże wraz z cumą, które umożliwia rozładowanie metalowców, dwa kriogeniczne zbiorniki gazu, instalacje do regazyfikacji oraz rurociąg o długości 85 km łączący terminal z polską siecią gazu.

Koszt budowy gazoportu wyniósł ok. 2,5 mln euro. Środki na projekt zostały pozyskane m.in. z dotacji UE obejmującej program Europejskiego Programu Energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej oraz z dotacji Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Powstanie gazoportu zapewnia Polsce niezależność i bezpieczeństwo energetyczne na najbliższe lata.

Źródło: wyborcza.biz, gs24.pl

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.