22 maj 2014

Elektrownia portowa w Ystad

Od 2012 roku w porcie w Ystad działa system zasilania portowego - cold ironing, który polega na zasilaniu promów z zewnętrznego źródła zasilania podczas postoju w porcie. System cold ironing wpływa na zmniejszenie produkcji zanieczyszczeń powietrza przez statki. Elektrownia portowa w Ystad jest jedną z największych tego typu na świecie. Koszt jej budowy pochłonął ok. 35 mln SEK.

Obecnie z elektrowni w Ystad korzysta tylko prom BornholmerFaergen Leonora Christina. W związku z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, od 2015 roku armatorzy Polferries i Unity Line będą zobowiązani do przystosowania swoich statków do nowoczesnych i ekologicznych sposobów zasilania. Jak dotąd tylko prom Wawel (Polferries) oraz Skania (Unity Line) mają zainstalowane mechanizmy podłączenia portowego. Do końca roku Unity Line planuje zaadaptować dwie kolejne jednostki do tego systemu.

Rząd Danii zamierza zacząć regulować ceny energii, aby były bardziej atrakcyjne dla przewoźników i chętniej korzystano z elektrowni portowej, gdyż dotychczas armatorom bardziej opłacało się dostarczać zasilanie elektryczne podczas postoju w porcie poprzez agregaty na statkach. Agregaty są jednak zasilane olejem napędowym, co prowadzi do zwiększonej emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Źródło: www.portalmorski.pl

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.