30 gru 2012

Tego lata odkryj Gotlandię

Gotlandia to największa wyspa na Morzu Bałtyckim i, w przeciwieństwie do Bornholmu, nadal. pozostaje tajemnicza i trudno dostępna. My, trochę na przekór najpopularniejszym kierunkom wakacyjnym tego roku, proponujemy Państwu odkrycie Gotlandii. Wyspa kojarzona jest najczęściej z Wikingami i Pipi Langstrump. Jednak to tylko niewielka część kultury tego regionu, który w niczym nie oddaje jego bogactwa.

Miasto Visby Skaliste nabrzeże Gotlandii Wieża warowna

Gotlandia to przede wszystkim piękne, malownicze krajobrazy oraz ciekawe miejsca przyrodnicze, które pozwalają oderwać się od zgiełku i pospiechu europejskich miast. Masowa turystka nie dotarła jeszcze na Gotlandię, dlatego można tam ciągle napotkać odludne i ciche miejsca. Każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie: piaszczyste plaże, jaskinie, wzgórza, wapienne skały, szlaki Wikingów, łąki, wioski rybackie, chaty kryte strzechą, lasy, a także piękne miasteczka, w których możemy poczuć ducha Średniowiecza. Wędkarze odkryją na Gotlandii jedne z najlepszych łowisk troci na Bałtyku.

Co roku w sierpniu w głównym mieście Gotlandii - Visby, odbywa się Festiwal Średniowiecza. W tym okresie na przedmieściach Visby powstaje miasteczko rycerskie, w którym można zobaczyć rycerzy, kupców, mieszczki i mnichów. Dzięki wspaniałym strojom, które zakłada niemal każdy, można się poczuć, jak w prawdziwym średniowiecznym mieście. Oprócz średniowiecznych strojów i kuchni można podziwiać turnieje rycerskie, zawody łuczników i występy błaznów.

Nie wszyscy wiedzą, że Gotlandia była domem i miejscem pracy jednego z najbardziej znanych szwedzkich reżyserów XX wieku - Ingmara Bergmana. Mieszkał on na małej wysepce Faro, która jest oddzielona od Gotlandii niewielką cieśniną. Na Faro można się dostać promem, który płynie kilka razy dziennie. Krajobraz jest tutaj bardziej surowy, dominują rozległe pastwiska, niewielkie lasy oraz murki kamienne, które oddzielają posiadłości od siebie. Znakiem rozpoznawczym są chronione w rezerwatach tzw. raukary, czyli wapienne ostańce, które na skutek działania wody i wiatru przyjmują fantazyjne kształty. Reżyser wykorzystał opustoszałe krajobrazy wyspy m.in. w filmach Jak w zwierciadle, Persona, czy Hańba. Raz do roku, na przełomie czerwca i lipca, na Faro odbywa się festiwal poświęcony twórczości i życiu Bergmana.

Gotlandia słynie ze wspaniałych warunków dla podróżujących rowerem. Sama wsypa jest niewielka (powierzchnia 3140 km2, 176 km długości i 50 km szerokości), a drogi spokojne, dlatego można ją zwiedzić w kilka dni. Poznawanie wyspy z perspektywy dwóch kółek z pewnością da nam lepszy wgląd w kulturę regionu. Warto wiedzieć, iż nocowanie “na dziko” jest na Gotlandii dozwolone. Trzeba jednak pamiętać, aby nocować tylko raz w jednym miejscu i zawsze w stosownej odległości od gospodarstw domowych. Gotlandia to także raj dla amatorów sportów wodnych. Wyspa posiada przepiękną linię brzegową z piaszczystymi, czystymi plażami. Przy plażach znajdują się liczne wypożyczalnie ze sprzętem wodnym.

Zachęcamy do odkrywania ciągle jeszcze dziewiczych i osnutych tajemnicą terenów Gotlandii. W poszukiwaniu szczegółowych informacji na temat Gotlandii, zapraszamy na stronę www.szwecja-ok.pl, gdzie można także dokonać rezerwacji biletu promowego z Nynashamn do Visby.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.