25 lis 2011

Promy Wielka Brytania-Irlandia - Nowe połączenie

20 listopada 2011 roku amator Stena Line zlikwidował połączenie promowe na trasie ze Stranraer do Belfastu, które istniało od 1995 roku. Zamiast tego powstało nowe połączenie: Cairnryan (Loch Ryan Port) - Belfast. W Cairnryan wybudowano nowy terminal, który pochłonął 80 mln funtów, natomiast koszt przeniesienia całej trasy to ok. 200 mln funtów.

Stworzenie nowego połączenia wiązało się z potrzebą zaangażowania nowych jednostek obsługujących. Przewoźnik Stena Line wyczarterował na 3 lata dwa wyremontowane promy od przewoźnika Tallink - Stena Superfast VII oraz Stena Superfast VIII. Oba promy są szybsze od tych, które obsługiwały trasę Stranraer - Belfast, a ich prędkość maksymalna wynosi 27 węzłów. Jednostki powstały w stoczni HDW w Kilonii w 2001 roku dla greckiego armatora Superfast Ferries. W 2006 r. zostały one sprzedane estońskiemu armatorowi Tallink. Po upływie okresu 3 lat Stena Line będzie mógł wykupić promy lub przedłużyć umowę.

Zanim oddano promy w ręce Stena Line, przeszły one gruntowny remont. Przekształcono je z promów nocnych na dzienne, co doprowadziło do usunięcia kabin pasażerskich z pokładów nr 7 i 8. Na ich miejscu pojawiły się restauracje, bary i pomieszczenia rekreacyjne. Przebudowane zostały także pokłady dla pojazdów ciężarowych. Czas przeprawy na trasie Cairnryan - Belfast został skrócony do 2 godzin i 15 minut.

Utworzenie nowej trasy, poza skróceniem czasu podróży i wprowadzeniem nowych jednostek, ma doprowadzić do obniżenia wydatków na paliwo, którego cena ciągle rośnie. Nowy port pozwoli ponadto ominąć przejazd pojazdów przez centrum miasta Stranraer, gdzie znajdował się port, a tym samym zaoszczędzić na czasie.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.