03 cze 2011

Bornholm kusi magicznymi zakątkami

Bornholm niewielka wyspa na morzu Bałtyckim, będąca częścią Danii. Wyspa posiada specyficzny mikroklimat, charakteryzujący się dużym nasłonecznieniem, małymi opadami deszczu i silnymi wiatrami. Położona jest ona w odległości 37 km na południe od wybrzeża szwedzkiego i 100 km na północ od wybrzeża polskiego. Pomimo braku połączenia drogowego z kontynentem, na wyspę możemy dostać się przeprawą promową, która może być wstępem do rozpoczęcia przygody z tym niezwykłym miejscem. Rejsy promowe możliwe są z portów polskich (Kołobrzeg, Świnoujście) oraz niemieckiego Sassnitz. Do wyboru mamy następujące trasy promowe: z Kołobrzegu do Nexo, ze Świnoujścia prze Ystad do Ronne i z Sassnitz do Ronne.

Port w Gudhjem Latarnia morska w Svaneke Hammershus - ruiny zamku

Wszystkie promy zabierają na pokład osoby piesze, rowery, motocykle. Na trasie Kołobrzeg - Nexo nie ma możliwości przeprawy samochodów osobowych. Aby skorzystać z oferty przeprawy promowej należy wykupić bilet, który można wcześniej zarezerwować.

Niezwykła atmosfera gościnności Bornholmczyków przyciąga rzesze turystów. Płaskie i piaszczyste dno morza oraz silne wiatry w okolicach Balki i Dueodde tworzą znakomite warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Amatorom podwodnych wrażeń, skaliste wschodnie wybrzeże z możliwością eksploracji podwodnych wraków przyniesie niezapomniane wrażenia. W okolicach Arnager i Snogebaek zapaleni wędkarze znajdą coś dla siebie, gdyż przybrzeżne wody obfitują w Dorsze i Trocie. Osoby szukające relaksu znajdą trzy osiemnastodołkowe pola golfowe. Entuzjastom pieszych wędrówek wyspa oferuje 150 km trasy poprowadzonej najbardziej malowniczymi zakątkami wybrzeża. Spacerującym poprzez bornholmską wyspę godne polecenia są Helligdomsklipperne, nadbrzeżne granitowe formacje skalne dochodzące do 22 metrów wysokości, wśród których znajdują się niewielkie groty. Kolejnym miejscem które warto odwiedzić jest Ekkodalen (Dolina Echa) czyli dolina szczelinowa otoczona wysokimi granitowymi skałami o właściwościach akustycznych, gdzie każdy najmniejsze dźwięk powielany jest echem. W okolicach Svaneke urzekną nas Rajskie Pagórki będące pozostałością krajobrazu polodowcowego. Ciekawostką jest ogromy głaz narzutowy Rokkesten ważący około 35 ton, ale dający się wprawić w ruch niewielkim wysiłkiem co sprawdzane jest zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Miejscem którego nie można przegapić przebywając na wyspie Hammershus w którym, znajdują się ruiny średniowiecznego zamku, szczególnie ciekawie zamek prezentuje się z perspektywy łodzi turystycznej. Równie ciekawymi obiektami związanymi z historia wyspy są średniowieczne rotundy w których poza mszami odbywają się również koncert muzyki organowej i inne koncerty kameralne. Z nowszych atrakcji wyspa oferuje multimedialne centrum przyrodnicze NaturBornholm które przybliża geologię oraz przyrodę wyspy. Dzieci zapewne zainteresuje Joboland który jest najstarszym parkiem rozrywki w Danii. W parku tym na turystów czeka między innymi mini Zoo, odkryty basen, park linowy, tor gokartowy i wiele innych. Po zakończeniu zwiedzania turyści mogą się posilić lokalnym smakołykami, szczególnie ciekawą pozycją jest potrawa o intrygującej nazwie "Słońce nad Bornholmem", czyli wędzony śledź z surowym żółtkiem posypany szczypiorkiem z dodatkiem ciemnego chleba. Smak tej potrawy najlepiej komponuje się z piwem najlepiej z lokalnego browaru Svaneke Bryghus, który produkuje kilka rodzajów piwa, jednak jego największą ciekawostką jest piwo o smaku czekoladowym.

Atrakcje Bornholmu sprawiają, że każdy odwiedzający znajdzie tam z pewnością coś dla siebie. Wyspa oferuje turystom swoje bogactwo przyrodnicze i historyczne. Pobyt na wyspie dostarcza wspaniałych i niezapomnianych wrażeń. To idealne miejsce na weekend, czy też na dłuższe wakacje.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.