19 maj 2011

Nowa Stena Scandinavica

Stena Scandinavica to duży prom (240 m długości), którego budowę ukończono w 1988 roku. Statek zapewnia transport osobom pieszym, samochodom osobowym i ciężarowym. Po wielu latach eksploatacji, statek poddano modernizacji i wymianie tonażu. 20 kwietnia br. Stena Scandinavica powróciła na morze; oficjalnie zawitała w porcie w Kiel, gotowa do obsługi relacji Kiel - Goteborg.

Stena Scandinavica Stena Germanica i Stena Scandinavica Christian Totzeck, Ulrich Kock, Hans Hansson, Dr. Dirk Claus, Frederik Lantz

Nowo przebudowany prom zastąpił Stenę Freighter i na zmianę ze Steną Germanicą, zaczął obsługiwać połączenie promowe Kiel - Goteborg. Modernizacja promu zaowocowała zwiększeniem możliwości transportowych statku oraz polepszeniem komfortu podróży, przede wszystkim dzięki przebudowie pomieszczeń dla kierowców. Stena Line oferuje całodobową obsługę relacji Kiel - Goteborg w obu kierunkach. Stena Scandinavica oferuje 4100 m ładunkowych dla pojazdów ciężarowych i dostawczych, a sama przeprawa trwa 13 h 30 min.

Podczas wejścia na pokład przedstawiciel portu Dirk Claus przywitał kapitana Jana Sjostroma słowami: "Cieszymy się, iż od dzisiejszego dnia, jeden z największych i najnowocześniejszych promów będzie kursował z naszego portu i jego olbrzymie możliwości transportowe są już dostępne do wykorzystywania".

Obydwa promy, Stena Scandinavica i Stena Germanica, są obecnie najdłuższymi promami ro-pax na świecie. Oprócz wymiany tonażu, inwestycje objęły poszerzenie obszarów operacyjnych oraz budynku samego terminalu. Na rozbudowę i unowocześnienie terminalu Schwedenkai w Kiel wydano 30,8 mln Euro. Budynek nowego terminalu stał się swoistym punktem orientacyjnym w Kiel. Dzięki połączeniu oryginalnej formy z funkcjonalnością, nowy terminal jest prawdziwym dokonaniem architektonicznym, a co najważniejsze zaspokaja potrzeby podróżujących, jak i obsługi terminalu.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.