14 mar 2011

Tunel połączy Danię z Niemcami

Danię i Niemcy połączy tunel biegnący pod duńską cieśniną Bełt Fehmarn, która prowadzi między wyspami Lolland i Fehmarn. Obie wyspy są już połączone mostami ze stałym lądem. Leżąca między nimi cieśnina przerywa bezpośrednie połączenie drogowe między Kopenhagą a Hamburgiem.

Przez lata Dania była rozbita na wiele wysp i półwyspów, które nie miały ze sobą bezpośredniego połączenia. Dopiero, gdy zaczęto budowę przepraw promowych i wzniesiono most, Dania stała się ważnym krajem tranzytu handlowego, który połączył kontynent ze Skandynawią.

Koncepcja tunelu zwyciężyła z proponowanym wcześniej mostem, który mógłby utrudniać przeprawy morskie. Do tego dochodziło ryzyko niestabilności w trakcie wichur. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na rok 2014. Tunel ma być oddany do użytku w 2020 roku. Dania zobowiązała się pokryć w całości koszty budowy tunelu, które wstępnie oszacowano na 5,1 miliardów euro.

Tunel o prawie 18 km długości musi być zbudowany z prefabrykatów betonowych. Każdy element będzie miał 200 m długości i wagę 75 ton. Większość tych konstrukcji ma powstać w duńskich miastach portowych. Aż 19 miast wyraziło chęć wzięcia udziału w budowie planowanego tunelu. Ze strony Polski zgłosiły się firmy z Gdańska, Świnoujścia oraz Szczecina. Jedną z nich jest Stocznia Gdańska.

Niektórzy obawiają się, że budowa tunelu może wpłynąć niekorzystnie na interesy przewoźników promowych, ponieważ tunel może przejąć cały ruch, odbywający się obecnie na linii Puttgarden - Rodby. Z czasem tunel zacznie pewnie przejmować ładunki z krótszych tras, na przykład Niemcy - Szwecja. Prawdopodobnie przetrwają przede wszystkim długie trasy promowe: Niemcy - Szwecja. Z kolei trasa Rostock - Gedser dla mieszkańców wschodnich Niemiec i zachodniej Polski może pozostać główną trasą do Danii. Tunel z pewnością będzie alternatywą dla kolei, która uniknie potrzeby przeładowywania wagonów.

W Niemczech ów projekt jest wciąż kontrowersyjny, podczas gdy w Danii cieszy się powszechnym poparciem. Parlamenty obu krajów zaaprobowały na razie tylko fazę planowania, natomiast nie wyraziły jeszcze zgody na budowę tunelu.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.