23 lut 2011

Królowa Elżbieta – pływający hotel

W piątek 14 stycznia 2011 roku brytyjski prom Królowa Elżbieta, nazwany tak na cześć brytyjskiej monarchini, wyruszył z portu w Nowym Jorku w dziewiczy rejs dookoła świata. Opuszczającemu nowojorski port statkowi Królowa Elżbieta, towarzyszyły dwa bliźniacze promy nazwane na cześć Królowej Wiktorii i Królowej Marii II. Uroczystość uświetnił pokaz sztucznych ogni oraz czerwona iluminacja Empire State Building.

Najnowszy prom Królowa Elżbieta to już trzeci statek o tej nazwie we flocie Cunarda. Pierwszy został zbudowany w szkockiej stoczni John Brown w 1938 roku. Stworzono go na cześć matki Elżbiety II, którą po śmierci męża Jerzego VI w 1952 roku nazwano Królową Matką. Statek ten spłonął w 1972 roku w Hongkongu, co zniweczyło plany przebudowania go w pływający uniwersytet. W 1967 roku w tej samej stoczni ukończono drugi liniowiec na cześć Elżbiety II. Nazwano go Królowa Elżbieta 2. Prom wycofano z eksploatacji w 2008 roku i sprzedano go dunajskiej firmie deweloperskiej. Najnowszy prom Królowa Elżbieta jest podobny do Królowej Wiktorii, a jednocześnie jest o prawie 1/3 mniejszy od Królowej Elżbiety 2 - największego z liniowców Cunarda.

Nowa Królowa Elżbieta powstała we włoskiej stoczni w Manfalcone. Koszt budowy statku wyniósł 500 mln euro. Bilety na pierwszy rejs, w cenach od 20 do 66 tysięcy dolarów, zostały wykupione w niespełna godzinę po rozpoczęciu sprzedaży w kwietniu 2009 roku. Statek ma 294 metry długości. Rozwija prędkość do 24 węzłów (44,5 km/h). Królowa Elżbieta ma 16 pokładów oraz około tysiąca kabin, dzięki czemu może pomieścić nawet 2092 pasażerów. Wystrój wnętrza nawiązuje do stylu art deco z lat 30. XX wieku, który charakteryzował się zgeometryzowaniem, syntetycznym ujmowaniem form oraz żywą i jasną kolorystyką. Twórcy art deco szukali piękna w funkcji przedmiotu użytkowego. Elementami dekoracyjnymi są mozaiki i żyrandole, które nadają całości elegancki wygląd. Klatkę schodową prowadzącą do głównego hallu zdobi namalowany przez Isobel Peachey portret Elżbiety II. Podczas wielotygodniowej podróży pasażerowie mają do dyspozycji ekskluzywne sklepy, salon odnowy biologicznej, saunę, restauracje oraz salę balową. Spragnionym kultury twórcy Królowej Elżbiety proponują spędzenie czasu w teatrze, który pomieści do 823 widzów. Warto skorzystać z niecodziennej okazji obejrzenia przedstawień znanych ze scen londyńskich teatrów.

Funkcjonalność promu Królowa Elżbieta oraz jego luksusowe wnętrza pozwalają pasażerom poczuć się, jak w ekskluzywnych hotelu. Pływającym hotelu.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.