12 paź 2010

Pożar na promie

W nocy z piątku 08.10.2010 na sobotę 09.10.2010 na promie DFDS Lisco Gloria wybuchł pożar. Prom płynął z Kilonii do Kłajpedy. Większość wśród 249 ewakuowanych pasażerów stanowili obywatele Litwy. Ponad 20 osób odniosło niewielkie obrażenia. Przyczyną pożaru najprawdopodobniej mógł być wybuch jednego z przewożonych pojazdów. Statek wybuchł ok. godziny 1:00 czasu litewskiego. Śledztwo w tej sprawie przeprowadzi Litewska Administracja Bezpieczeństwa Nawigacji Morskiej.

Po wybuchu prom natychmiast zaczął nadawać sygnał SOS, na miejscu zdarzenia najszybciej stawił się niemiecki prom Deutschland oraz statek policyjny. Przerażeni pasażerowie skakali prosto do wody z płonącej jednostki. W operacji ratowniczej udział wzięło 10 statków. Według pierwszych doniesień poważnie ucierpiały tylko 3 osoby (2 zatruły się dymem, jedna pocięła się o rozbite szkło).

Obecnie jednostka jest dogaszana. Jak poinformowały duńskie i niemieckie władze, nie ma zagrożenia, że jednostka zatonie. Jak zapewnił rzecznik Centralnego Dowództwa Morskiego - Dirk Reichenbach - sytuacja jest pod kontrolą. Obecnym priorytetem jest dogaszanie jeszcze tlących się ognisk. Kiedy sytuacja się ustabilizuje, ratownicy wejdą na statek i to właśnie wtedy zostaną podjęte dalsze decyzje. Reichenbach zapewnił także, że nie ma niebezpieczeństwa dla środowiska. Przede wszystkim nie ma wycieku ropy.

Pożar promu na Bałtyku.

KomentarzeKomentarze

Napisał: Michał, [21.10.2010]

Zniszczony na skutek pożaru prom został zastąpiony przez inny prom pasażersko-towarowy m/v Baltic Amber. Jak podaje Armator, prom uzupełnił lukę i obsługuje linie podobnie jak jego poprzednik.

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.