31 mar 2010

Nowe jednostki na linii Gdynia-Karlskrona

Jak podaje Stenaline, w latach 2010 oraz 2011 mają zostać oddane do użytku dwie jednostki na trasie łączącej Gdynię z Karlskroną. Ma to w znacznym stopniu usprawnić jakość podróży, zwiększyć przepustowość na tej linii oraz ma korzystnie wpłynąć na turystyczną atrakcyjność pomiędzy Polską a Szwecją. Co więcej - ma powstać 100 nowych miejsc pracy. Jednak aby promy weszły do użytku muszą być poddane gruntownej modernizacji wartej ćwierć miliarda koron szwedzkich.

Na Morzu Północnym już niedługo mają rozpocząć działalność jedne z największych promów świata, tzw. Superferries. Ma to w znaczącym stopniu wpłynąć na poprawę przewozów promowych w Skandynawii oraz wywołać pozytywny efekt domina - statki Stena Hollandica oraz Stena Britannica mają trafić na linię łączącą Goeteborg z Kilonią, natomiast statki Stena Germanica oraz Stena Scandinavia (obecnie obsługujące linię Goeteborg-Kilonia) mają być przeniesione na trasę łączącą Polskę ze Szwecją.

To co będzie czekało na pasażerów chcących podróżować na linii Gdynia-Karlskrona to zupełnie nowy salon SPA, nowoczesna restauracja samoobsługowa, klub nocny oraz 3800 miejsc kabinowych. Ponadto wprowadzenie nowych jednostek wpłynie na poprawę ładowności linii (ponad dwukrotnie - jeżeli chodzi o pasażerów oraz o 20% - jeżeli chodzi o przewóz ładunków) oraz, co najważniejsze, poprawę jakości przewozów. Powstaną także nowe miejsca pracy.

Jednak, zanim te wszystkie plany wejdą w życie jednostki Stena Germanica oraz Stena Scandinavia przyjmą nowe nazwy i zostaną gruntownie przebudowane kosztem około 250 milionów koron szwedzkich (ok. 120 mln PLN). Będzie to kolejna przebudowa tych statków po modernizacji trwającej w latach 2005-2006. Wówczas wnętrza promów (w tym bary, restauracje oraz kabiny) zostały przebudowane kosztem 200 mln koron szwedzkich.

Jak mówił Niclas Martensson, dyrektor linii Gdynia-Karlskrona - dwa siostrzane promy realnie wzmocnią pozycję Stena Line na rynku. Wpłyną na poprawę przewozu pasażerów podróżujących zarówno z Polski jak i ze Szwecji. Dzięki nim będzie można optymalnie dostosować rozkład rejsów do potrzeb klientów.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.