04 lut 2010

Strajk fińskich związkowców

Począwszy od dnia 02.02.2010, 06:00 AKT (Auto-ja Kuljetusalan Tyontekijaliitto) podjęła decyzję o wstrzymaniu wszelkich prac w następujących fińskich portach: port w Helsinkach, Kotka, Turku oraz port w Naantali. Strajk zakończono o godzinie 06:00 następnego dnia - 03.02.2010.

Główną przyczyną podjęcia decyzji o rozpoczęciu strajku ostrzegawczego przez pracowników portowych w Finlandii jest postawione żądanie aby znacznie przyśpieszono rozmowy dotyczące umów z pracodawcami, Celem rozmów ma być większa gwarancja dotycząca zatrudnienia dla członków organizacji związkowych.

W tym samym czasie AKT wydał komunikat w którym informuje oraz ostrzega o rozpoczęciu strajku głównego jeżeli do dnia 19.02.2010 nie zostaną podjęte żadne konkretne decyzje w rozmowach prowadzonych z pracodawcami.

Ewentualny strajk pracowników niewątpliwie wpłynie na możliwości przeładunkowe fińskich portów oraz zakłóci istniejące rozkłady i terminarze przepraw promowych z gałęzi zarówno transportowej jak i pasażerskiej.

Informacje o AKT

Związek Zawodowy Pracowników Transportu (AKT) reprezentuje i wspiera interesy ponad 50.000 pracowników z branży transportowej. Każde zarejestrowane stowarzyszenie (lokalne oddziały związków zawodowych) zajmuje się organizowaniem robotników, pracowników lub osób zatrudnionych w transporcie drogowym, przy sztauowaniu i innych związanych z branżą transportową. AKT negocjuje i zawiera umowy w 20 sektorach. Wspiera poprawę warunków pracy i wynagrodzenia, rozwój bezpieczeństwa i higieny pracy, jak również podniesienie pozycji społecznej i poziomu wyszkolenia wszystkich członków.

AKT jest blisko związany z SAK (Centralną Organizacją Fińskich Związków Zawodowych). W SAK, AKT jest jednym z oddziałów operujących w Konsultacyjnym Komitecie Sektora Transportowego. Komitet ów składa się ze wszystkich związków transportowych powiązanych z SAK. AKT jest również partnerem KAF (Federacji Związków Zawodowych sektora transportowego).

AKT jest również zaangażowany w działalność międzynarodową. Jest partnerem NTF (Norweskiej Federacji Pracowników Transportu) oraz ETF (Europejskiej Federacji Pracowników Transportu) jak również ITF.

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.