09 gru 2009

Prywatyzacja Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Przez Ministerstwo Skarbu Państwa została uruchomiona procedura sprzedaży większości kapitału zakładowego spółki Polska Żegluga Bałtycka (Polferries). Termin końcowy składania pisemnych ofert upływa 15 stycznia 2010 r. Na sprzedaż zostało wystawionych 9 516 230 akcji (91,64 proc.) - maksymalny przedmiot negocjacji. Minimalna wielkość sprzedaży zaczyna się od 50% całości kapitału zakładowego Polskiej Żeglugi Bałtyckiej plus jedna akcja. Sam proces prywatyzacji PŻB odbywa się w całości w trybie negocjacji, które będą dotyczyły ceny akcji jak i programu dalszego rozwoju spółki.

Prom Wawel w porcie w Ystad Wyjście z portu w Świnoujściu Polferries - widok z promu na morze, podczas rejsu

Główną gałęzią działalności PŻB są pasażerskie przewozy promowe jak i przewozy ładunków CARGO w ramach transportu międzynarodowego oraz działalność turystyczna obejmująca zarówno grupy jak i pasażerów indywidualnych. Promy należące do PŻB pływają pod marką Polferries i obsługują stałe morskie połączenia między Polską a Skandynawią.

  • Polska-Szwecja (Gdańsk-Nynashamn oraz Świnoujście-Ystad)
  • Polska-Dania (Świnoujście-Kopenhaga oraz w okresie letnim Świnoujście-Ronne)

W okresie 2005-2007 udział Polskiej Żeglugi Bałtyckiej we wszystkich przewozach na tych trasach wynosił: 44-45% pasażerów, 50% samochodów osobowych oraz 18-19% samochodów ciężarowych. Część lądowa firmy reprezentowana jest przez tzw. “spółkę matkę” z centralną siedzibą w Kołobrzegu, sześć biur podróży rozlokowanych w dużych miastach (Warszawa, Wrocław, Poznań, Szczecin, Świnoujście i Gdynia), biuro promowe z siedzibą w Świnoujściu oraz biuro sprzedaży z siedzibą w Gdańsku.

Począwszy od 1997 firma wprowadziła procedury Międzynarodowego Kodeksu Zarządzania Bezpieczną Eksploatacją Statków i Zapobieganiu Zanieczyszczeniom (ISM Code), jednak pełne wdrożenie ISM Code nastąpiło w 1998 roku.

Promy obsługiwane przez Polferries:

  • MF Pomerania (od 1978 r.)
  • MF Scandinavia (od 2003 r.)
  • MF Wawel (od 2005 r.)
  • MF Baltivia (od 2007 r.)

Firma była nagradzana wielokrotnie za swoją działalność:

  • w roku 1997 został przyznany jej certyfikat zarządzania jakością ISO 9002
  • do kwietnia 2003 przewieziono ponad 11 mln. pasażerów od powstania firmy
  • w roku 2003 firma otrzymała nagrodę Bursztynowej Kaczki, przyznawaną przez Krajową Izbę Gospodarki Morskiej
  • 17 maja 2004 w XIV Edycji Konkursu została nagrodzona Godłem Promocyjnym Teraz Polska w kategorii "promowe przewozy pasażerskie i ładunkowe"

KomentarzeKomentarze

Napisał: Tomek, [10.12.2009]

Ja ty promem kiedyś miałem okazję popływać. Bajka, super wygoda, wielki jak kilka bloków razem połączonych. Coś wspaniałego...

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.