14 paź 2009

Sztorm na Bałtyku

W górach śnieg, w centrum zimno a na wybrzeżu sztormowo, synoptycy nie przewidują poprawy wręcz przygotowują ludzi na najgorsze. Szacowana prędkość wiatru miała wynosić 50-70 km/h jednak prognozy nie sprawdziły się a nawet zaskoczyły, gdyż prędkość wiatru wynosiła 90 w porywach do 120 km/h.

Niebezpieczna sytuacja panuje na Żuławach, gdzie doszło do tzw. "cofki" czyli zjawiska polegającego na tym, że woda z Bałtyku wpływa do Zalewu Wiślanego, a stamtąd wypychana jest do wpływających do tego akwenu rzek. W konsekwencji dochodzi do podtopienia pobliskich terenów.

Najbardziej narażonym terenem jest powiat elbląski, w samym Elblągu rzeka Elbląg przekroczyła stan alarmowy o 68cm i wynosi 6.78 m. Jeszcze w gorszej sytuacji jest położona niedaleko od Elbląga Wyspa Nowakowska - dla której najgorszym scenariuszem jeśli pogoda się nie poprawi będzie ewakuacja około dwóch tysięcy mieszkańców.

Teren Mierzei Wiślanej został zupełnie odcięty od świata. Kąty rybackie są zalane. Nieprzejezdna jest droga wojewódzka nr 501, która stanowi jedyną drogę dojazdową do Mierzei Wiślanej jak informuje policja - zalanie nastąpiło w miejscu, które całkowicie uniemożliwia komunikację z resztą Mierzei.

Gwałtowne wiatry nie tylko na lądzie wywołują stan kryzysowy, również transport morski jest zagrożony.

Na Bałtyku wiatr wiał wczoraj z prędkością ponad 100 km/h, a fale osiągały chwilami nawet 11 metrów.

Z Gdyni we wtorek i środę nie wypłynęły promy Stena Line. Łącznie odwołano cztery rejsy. Z tego samego powodu odwołano też wtorkowy i środowy rejs z Gdańska do Nynaeshamn przewoźnika Polferries.

Według informacji z biur Unity Line oraz Polferries, wszystkie rejsy rozpoczynające się z portu w Świnoujściu odbędą się według planu.

Prognozy na najbliższe godziny niestety nie przynoszą dobrych wiadomości. Do piątku pogoda niestety nie ma ulec zmianie.

Przewidywana prognoza na czwartek:

  • Od godziny 12 - siła wiatru 10-11 w porywach 12 w skali Beauforta, kierunek wiatru północ- północny wschód

KomentarzeKomentarze

Dodaj komentarzDodaj komentarz

× Dziękujemy za Twój komentarz.
Zostanie on opublikowany po akceptacji Moderatora.